7 Ağustos 2012 Salı

Aslan Burcu

Zamanlama şimdi doğru oldu, Aslan Burcu dönemindeyiz ve bu yazı için tam da sırası.

Aslan Burcu'nun temel simgelerine bakarsak: Güneş yönetiyor, Ateş grubu, e koskoca Aslan adı üzerinde!

İyi bir giriş yaptım ama İkizler Burcunu da Yengeç Burcunu da epey bir çekiştirdim yazılarımda, elbette Aslanlar da nasibini alacak merak etmeyin.


Güneş; gücün ve enerjinin; en önemlisi bireyselliğin sembolüdür, ön planda olmak ve insiyatif almaktır. Haliyle tarihin başından beri gökyüzünde en çok parlayan ve her pantheonun sembolü olmuş yıldızımız ile burcun karakteristikleri benzeşiyor.

Aslan burcu enerjiktir, kimi zaman kabına sığamaz. Bu özellikleriyle kolayca dikkat çekebilir. Bir grupta lider olmayı ve yönetmeyi sever; hatta işin dozajı kaçtığında ciddi bir otorite ve güç zaafı vardır. Zaten ikili ilişkilerde de başını en çok yakacak konu da budur.

Duygularını asla içinde tutamaz, tam tersi. Zaman zaman olmadık yerde olmadık şeyler diyerek sizi şok edebilirler hatta kızdırabilirler. Coşkusunu çevresindekileri neşelendirip harekete geçirerek yaşar. Öfkelendiğinde ise bunu tüm gücüyle geri püskürtür; yırtıcı hatta zarar verici olabilir. Aslında bunun temelinde de hata yapma korkusu ve karşısındakiler tarafından onaylanmama dürtüsü yatar.


Bir diğer özelliği çocuk ruhlu olmasıdır, eğer günündeyse son derece eğlenceli hatta oyuncu olabilir. Çocuklarla en iyi anlaşan burçlardan biridir, ancak ebeveynlik açısından bakarsak "süper çocuk" yaratma projesi de kalkışma riski mevcut.

Kararlı ve hırslı bir yapıları vardır; bir şeyi kafalarına takarlarsa o iş başarıyla sonuçlana dek rahat etmezler. Kendilerine güvenleri de son derece yüksektir, olmadığı anda bile öyle gösterme konusunda da doğal yetenekleri vardır. Bu sebepten ötürü iş hayatında başarılı olma şansları yüksektir. Aslan zodyağın en egosantrik burcudur, gıdası çevrenin ilgisi ve hayranlığıdır. Bu sebepten ötürü aslında kolay manipule de edilebilirler; sırtını sıvazlayıp tatlı dille övgüye boğduğunuzda Aslan Burcuna bir çok şey yaptırılabilir.

Mitolojide son derece tutarlı bir örnek mevcut. Antik Mısır'ın şifacı ve savaşçı tanrıçası Sekhmet aslan başlı bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Fresklerinde kendinden "en güzel", "en güçlü", "en korkulan" gibi "en" sıfatlarla bahsedilirken bir yandan rahipleri öfkesini dindirmek için dua ederlerdi. Bu tasvirde yaşam enerjisinin yapıcı olması ve aynı enerjinin yıkıcı yapısı ile ilgili bir düalite sembolizmi karşımıza çıkar.Bir Aslan Burcu mensubunu eleştirirken dikkatli olun. Eğer egosuna zarar verirseniz şiddetli tepki gösterecektir. Kavga ediyorsanız son yapacağınız şey onu başka insanlarla kıyaslamak olmalı. Emin olun ki egosuna atılan her çentik en ince detayıyla kayıtlara geçer.

Duygusal açıdan tutkulu hatta yanar dönerli bir yapıya sahiptirler. Epik derecede tutkulu aşk hikayelerinin kahramanı olabilirler, yalnız bu coşku bazen kısa sürebilir zira yapıları gereği abartmaya da yatkındırlar.

Aslan burcu dostlar güzeldir, eğlenmeyi bilirler. Ortamı neşelendirirler, özellikle de kafa dengi insanlar bulmuşsa daha da bir açılır daha da bir parlarlar.

Kardeşim ve çevremdeki bir kaç kişiden gözlemlediğim hiç de bu kadar dışa dönük olmayıp sessiz güvenleriyle yaşayan "Efendi Aslanlar" var ki onlar da ayrı bir konu. Yükselenleri de genelde toprak grubu.

Diğer burçlarla ilişkilere geçersek; öncelikle kendi grubuyla başlayalım: Ateş grubu mensubu Koç Aslan'ın en iyi anlaştığı burçlardan biridir. İkisinin de ateşli doğaları birbirlerini anlamalarına yol açar. Sadece Koç yapı olarak Aslandan da fevridir; ikili güç savaşına girmediği sürece son derece dinamik bir ikili olurlar.


Aynı şey Aslan Burcu ile olan ilişkisinde de geçerlidir, ancak bu sefer risk daha büyüktür zira bir köprüde iki keçi masalı bu ikiliye biçilmiş kaftandır. Masaldaki fark köprünün alevlerle kaplı olması tabii. Siz arkadaş kalın daha iyi, gerçekten. Ama şu gerçek ki bilhassa iki Aslan kadını birbirini sevmiyorsa tam bir "Promp Queen" öyküsü izleyebilirsiniz.

Ve Yay burcu, gene Aslan burcunun doğal partnerlerinden biridir. Birbirlerini son derece iyi anlarlar, gayet dikkat çekici bir çift olabilirler. Yay burcunun otorite takıntısı daha az olduğundan ötürü Aslan burcu dizginleri eline alabilir, bu iki taraf için de nispeten "huzurlu" olur. Tabii kontrol konusu abartılmadığı sürece.

Su grubuna geçersek Yengeçler eğer köşelerine sinmez ve Aslan'ın enerjisine ayak uydurursa pek uyumlu ve mutlu bir çift olmaları muhtemeldir; zira sevgisini sürekli göstermek ve karşısındakini şımartmayı pek seven Yengeç burcu Aslan için tam bir abı-ı hayattır. Balık biraz daha dengesiz ve hayalperest olduğundan kendi dünyasına dalıp Aslan burcunu unutabilir, buna dikkat etmek gerekir.Akrep burcu su grubu mensubu olmasına karşın ateş özellikleri de içerdiğinden Aslan burcu ile ilişkisi diğer ateş grubu mensupları gibi son derece hararetli olacaktır. Eğlenceli, tutkulu ancak biraz da yıpratıcı. Akrep burcunun da otorite kurma özelliğini düşünürsek kavgaları oldukça sert geçebilir. Akrep burcu Aslan'ın aşırı açıksözlülüğünden ötürü kin tutabilir.

Hava grubuna geçersek İkizler Burcu ile sosyal anlamda çok iyi anlaşacaklardır. Zira ikisinin de yapısı eğlenceye ve bir ortamda merkez olmaya yatkındır. Kim ön planda olacak konusu mücadeleye dönüşmemelidir. Yay burcundan farklı olarak İkizler burcu başında bir onay mekanizması istemesine karşın hayatına karışılmasından hiç hoşlanmaz. Bu yüzden kontrol saplantısına dikkat edilmesi gerekir.

Kova burcunda ise Aslan'ın egosantrik istekleri Kova'ya çok sıkıcı hatta bunaltıcı gelebilir. Kovalar entelektüel yapılarıyla Aslanların ilgisini çekebilir.

Terazi burcunun yaratıcı ve renkli yapısı Aslan ile iyi anlaşmasını sağlar. Arkadaş olarak da uyumlu bir ikili olacaklardır. Fazla kavga dövüş de olası değildir, gül gibi geçinebilirler. Sadece Terazinin kendine has iç dünyasını Aslan bazen uzaktan izlemeyi öğrenmek zorundadır.Son olarak toprak grubuna geçersek sakin Başak Burcu biraz dışa dönük olmayı deneyip Aslanı kısıtlamamalıdır. Tez canlı Aslan burcu ile her şeyi ağır ve özenli yapmayı seven Başak Burcu bu açıdan tam bir tezattır. Aslan burcu Başakla biraz daha ağırbaşlı ve sabırlı olmayı öğrenir, Başak ise biraz daha kalıplarını kırmayı.

Boğa burcunda da aynı tezat mevcuttur. Değişimi sevmeyen ve sakin Boğa Aslan'ın hararetli yapısından afallayabilir. Ancak ne kadar başlarına buyruk olsalar da Boğa burçları Aslanlar için iyi bir mentor da olur, pek çok konuda destek olabilirler. Ayrıca gösteriş ve estetiği seven Boğa burçları bu açıdan da Aslanla oldukça iyi anlaşacaklardır. Oğlak burcunda ise işler çok daha zordur. Soğuk ve ciddi yapısından ötürü Aslan beklediği ilgi ve iltifatları bulamadığından düşkırıklığına uğrayabilir. Mesafeli ve kendinden emin duruşları Aslana ilginç gelse de uzun vadede işler zordur.

Aslan burcu sempatiktir, ilgi çekicidir; özetle spotların altı için doğal bir yetiye sahiptir. Güç ve ilgi arzusunu kontrol edip Darth Vader olmadıkları sürece galaksi mutluluk ve coşku içinde yaşayacak, hayat hem Coruscant hem Tatooine'de bayram olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder