6 Ağustos 2012 Pazartesi

Yengeç Burcu

Aslında bu yazıyı 21 Temmuzdan önce burcun döneminde yazasım vardı ama tatildi konserdi derken arada kaynadı. Geç olsun güç olmasın deyip başlayalım:

Yengeç Burcu su grubundan bir burç olup anahtar kelimesi açık ve nettir: “Hissetmek.”

Zodyağın en duygusal burçlarından biri ile karşı karşıyayız. Yengeç Burcu hisseder, hatta bazen (genelde?) fazla hisseder. Bir filmde hiç de aklınıza gelmeyen bir anda ağlayan birini görürseniz muhtemelen Yengeç burcudur. Özellikle de negatif durumlarda çok çabuk demoralize olabilir, aşırı hassas ve alıngan yapısından ötürü sizin hiç aklınıza bile gelmeyen bir sebepten size kırgın olabilir. Bunları özenle kaydeder ancak bir yandan da çok sabırlı olduğu için yansıtmaz. Çok uzun bir süre hiçbir şey olmamış gibi görünürken çok ani patlamalar yaşayabilir, ki bu patlamaların da genelde karşısındakiyle ilişkisini (arkadaşlık, duygusallık vb) bitirmekle sonuçlanması yüksek ihtimaldir.


Ay bastırılmış içgüdülerin ve uyanışın sembolüdür; ayrıca bilinçaltı ile ilişkilidir. Yengeç Burcunun yöneticisi olan Ay'ın değişimleri astrolojik açıdan en çok bu burca etki eder.

Med Cezir kavramını düşünürsek aynı dalgalanma burcun karakteristiklerinden biridir. Ani duygusal iniş çıkışlar doğası gereği sık sık yaşanacaktır. Öfkesi harlı olabilir ama saman alevi gibidir, gerçekten sevdiği insanlara karşı uzun süre öfkeli kalamaz. Tabii çizdiği sınır aşılmadığı sürece.

Yengeç Burcu doğumu ve evi simgeler. Yani Yengeç Burcu mensupları ne kadar dışa dönük olurlarsa olsun özlerinde pek evcimenlerdir ve aile hayatını isterler. Yemek yapma becerileri meşhurdur, aynı şekilde evlerini son derece güzel ve kendilerine has bir yere dönüştürebilirler.


Evlerine düşkünlerdir ancak dağınıktırlar. Kimi saç baş yoldurtacak kadar dağınıkken, kiminin “dağınık bir düzenleri” vardır. Aynı şey düşünsel düzlemde de geçerlidir, aşırı mutlu ya da mutsuzken hayal dünyasına dalıp o andaki işlerini unutabilirler. Ara ara birilerinin onu olumlu anlamda motive etmesi başarısını ve konsantrasyonunu arttıracaktır. 

Su grubunun bir diğer ortak özelliği olan hayalgücü Yengeçlerde de son derece gelişkindir. Duygusal dışavurumlara pek müsaittirler, bu sebepten ötürü özellikle bir sanat dalında yeteneklilerse ortaya çarpıcı yapıtlar çıkabilirler. Ancak aşırı hayalperestliğe kapıldıklarında insanları kendi hayal ettikleri gibiymiş gibi düşünmeye başlayabilirler ve bu kimi zaman aşırı yüceltmeden gelen düşkırıklığı ya da erkenden gelen sert önyargılara dönüşebilir. Genelde kararlarını duygusal faktörler yönlendirdiği için objektif olmakta zorlanabilirler.

Zodyakta bilhassa Yengeç Burcu kadınları anneliğe pek yatkındır, anaç bir yapıya sahip oldukları için korumacı bir anne olma ihtimalleri yüksektir.


Kimi zaman hafızalarının güçlü olması avantaj olsa da (Bir yengeç unutmaz sürekli kaydeder, işin gerçeği olumsuzları daha da koyu harflerle kaydeder) geçmişte yaşamaya pek yatkındırlar. Olay çözülsün ya da çözülmesin o düzlemdeki konuyu sürekli hatırlar ve yarattığı duygusal etki azalana kadar dönem dönem zihnen o zaman diliminde yaşarlar. 

Duygusal ve anlayışlı yapılarından ötürü çok iyi bir dinleyici, dert ortağı olabilirler; bir sorununuz olduğunda sizi yatıştırabilirler. Eğer o biriktirme eşiğini geçmemişseniz de zamanında hata yapmış olsanız bile affedilirsiniz.

Gözlemlerime göre iki temel aksta ayrılıyorlar; birinci grup sosyal maskesi daha soğuk ve kendine güvenli, dışa dönük olanlar; ikinci grup ise içine kapalı, hassas ve çekingen olanlar. (Elbette bunda yükselene de bakmak lazım ve hatta Merküre)


Birinci gruptakiler ne kadar dışarıdan soğuk ve duygusuz görünse de bu onların savunma mekanizmasıdır. Son derece yüzeysel davranarak iç dünyalarını saklarlar. Bunun temelinde de zarar görmekten kaçma dürtüsü yatar. Eğer sosyal maske olan kabuğun altına inerseniz son derece yumuşak, şefkatli ve duygusal bir kişilik bulursunuz. Bu kısmını size gösterirken oldukça zorlanacaktır, ancak bu yönünü gösterip ihanete uğrarsa da “Space Dye West” dinleyip “And I’ll never be open again” diyeceklerdir. Bilhassa duygusal ilişkilerde yas süreleri uzun sürer ama bu kadar duygusal bir yapının aşksız kalması mümkün değildir. Tüm ettiği yeminleri unutup en geç bir iki yıl içinde tekrar öncekini unutacak kadar şiddette aşık olacaklardır illa ki.

Yengeç burcu mensuplarının çapkınlıkla pek işleri olmaz. Birini sevdikleri zaman o kişi kendilerini kırmadığı sürece ona bağlı kalmaya devam ederler. Sevdikleri insanlara son derece sadıktırlar ve zor günlerinde yanında bulunmak için elinden geleni yaparlar.

İkinci grupta yani içine kapalı ve çekingen olan Yengeçlerde ise kilit nokta konuşmaktır. Yaşadıkları problem ya da üzüntüleri sürekli içlerine attıkları için kendileriyle tartışılması son derece zordur. Ancak bu uzun vadede daha çok problem yaratacağı için bağırıp çağırmadan, son derece anlayışlı bir tavırla konuşmasını sağlamalısınız.


Gelelim diğer burçlarla olan ilişkilere. Yengeç burcunun en uyumlu olduğu burçlardan biri Akreptir. Bilhassa Yengeç Kadını ve Akrep Erkeği iyi bir ikilidir. İkisi de duygusal ve hayal gücü kuvvetli bu iki kişi birbirlerini hem çok iyi anlayacak hem de bir çok katmanda bir şeyler paylaşabilecektir. Akrepler bazen Yengeçlerin karar almadaki duraksamalarından ve kendilerine güvensizliklerinden bunalabilir, Yengeçler ise Akrepleri aşırı katı bulabilir. Ancak birbirlerini oldukça iyi dengelerler.

İki Yengeç hem iyi hem bazen zordur, zira iki taraf da sorunlu anlarda sürekli içlerine atacakları için ani büyük kavgalar yaşayabilirler, hem de incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden. Ancak bunlar olmadığı sürece son derece uyumlu ve ortak yaşam alanlarını güzelleştiren bir ikili olacaklardır. Keza Balık burcunda da aynı şeylerin yaşanması mümkündür. Ancak şunu söyleyebilirim ki özellikle de arkadaşlık konusunda Yengeçler su grubu mensupları ile çok iyi anlaşırlar; birbirlerine empati kurabilir ve hayallerini paylaşabilirler.


Gelelim en sorunlu bölüme: Hava Grubu. Sevgili Yengeç Burcu mensupları, karşınızdaki kişi İkizler mi? Kaçın. Ya da deneyin en azından. Balıklar siz de, oynasın o yüzgeçler. 

Ben ne desem de kaçmayacaksınız elbette ama astrolojik açıdan Yengeç-İkizler kombinasyonu en zor ikililerden biridir. Bir tarafta havai, didiklenmeyi ve geçmişi sevmeyen, uçarı yaşayan İkizler; bir tarafta ise duygusal, geçmişte yaşayan ve hassas Yengeç. İkizler’in renkli kişiliği Yengeç’i etkiler, Yengeç’in duygusallığı ve ilginç sürprizleri de İkizleri. Ancak uzun vadede İkizler Burcunun bilmeden Yengeç’i kırması çok muhtemeldir ve neden Yengeç’in kırıldığını da anlaması pek kolay değildir. Özetle pek uyumlu bir ikili değiller. Bir de İkizler/Yengeç geçişinde doğanlar var ki onlar da iki farklı doğanın çatışması içinde hayatlarını sürdürüyorlar, zor bir kombinasyon.

Bir diğer hava grubu mensubu olan Kovalarda da durum çok parlak sayılmaz. Disiplinli, zekasına güven ve çok da domestik yaşam ve kontrol dürtüsünden hoşlanmayan Kova için ilişki zorlu olacaktır. Ayrıca mantıksal düşünen Kova ile duygusal düşünen Yengeç’in anlaşması da pek kolay değildir.

Gene hava grubundan en iyi partnerleri Terazi Burcu olacaktır, nispeten dalgalı yapısı; sanata ve hayallere olan yatkınlıkları daha iyi uyumlu olmalarını sağlar.


Yengeç burcunun zodyaktaki karşıtı Oğlak burcudur. Bu yüzden zıtlıklardan gelen bir çekim mümkündür. Ciddi, kurallı ve işkolik Oğlak; ev ve ilişkilerine bağlı Yengeçleri zorlayabilir. Karşısındaki Oğlak burcu kişiyi yüzeysel ya da anlayışsız bulabilirler. Zıt kutupların çekiciliği sayesinde fırtınalı ve tutkulu bir ilişki yaşamaları da mümkün. Tabii aynı fırtınada boğulmamaları temennim.

Bir diğer toprak grubu üyesi Başak Burcu ile de iyi anlaşabilirler. İkisi de evcimen yapıdalarsa gül gibi geçinip gidebilirler. Tek muhtemel kavgaları dağınıklık üzerine olacaktır zira Başak burçları genelde detaycılığa ve titizliğe meyillidir.

Yemek yapmayı da seven boğazına da düşkün Yengeç burcu aynı özelliklere sahip bir Boğa burcu mensubu ile de iyi anlaşabilir. Yengeç burçları kendi içlerinde duygusal gelgitler yaşasalar da ani değişimlere pek açık değildirler, bu sebepten ötürü gene sabit ve değişime çok da açık olmayan Boğa burcu ile iyi anlaşabilirler.

Ateş grubuna geçersek Aslan burcu ile eğer aşıklarsa çok iyi anlaşacaklardır zira şımartılmayı pek seven Aslan Burcu Yengeç’in duygusal ve ilgili tavırlarından pek memnun olacaktır. Koç burcunda ise ani öfke patlamalarına dikkat edilmelidir, kavga anında çıkabilecek yanlış sözler Yengeç burcununu karşı tarafın tahmininden çok daha fazla kırabilir.

Ve son olarak Yay Burcuna gelirsek, değişimi pek seven Yay Burcu domestik Yengeç Burcu ile otonomi açısından sorunlar yaşayabilir.


Tekrar kamerayı onlara çevirirsek son derece sıcakkanlı ve  sevgi dolu bu kimselerle ilgili en önemli detay onları kırmamak için detaylara dikkat etmektir. Bu olmadığı sürece size sevgilerini son derece yaratıcı ve duygusal yollarla gösterecekler; hatta çok ilginç ve ince düşünülmüş hediyelerle size sürprizler yapacaklardır.

Yengeç Burcu mensuplarının da dikkat etmesi gereken konu tüm dünyanın onlara karşı olmadığı ve herkesin tek derdinin onları kırmak olmadığını idrak etmektir. Aşırı alınganlık ve geçmişte yaşamaktan kaçındığı sürece sevgisini çevresindekilerle paylaşabilir, hayal ettiği mutlulukları doya doya yaşayabilirler.


5 yorum:

 1. ben de yengecim ^_^ zevkle okudum tıpkı beni anlattın (: fakat yükselenim yay, artık nasıl bir kişilik karmaşası yaşıyorum sen düşün :D

  YanıtlaSil
 2. Of zor bir kombinasyon. Ama renkli bir yandan da. Kolay gelsin mi diyeyim bilemedim :)

  YanıtlaSil
 3. Yazı çok güzel olmuş :) Bende rosa gibi yengecim yükselenim yay :D Bu arada ilk kez yorum yapıyorum.Blogunu çok beğeniyorum ve farklı buluyorum.Tam ilgi alanlarıma hitap ediyor :)

  YanıtlaSil
 4. ben de yengecim yükselenim de terazi.. :)
  yazıların çok güzel..takip ediyorum.. :)

  YanıtlaSil